Историческо сребро: българските атлети стигнаха финала в Арнем
Снимка: fb: BulgariaTeamTransplant

Българският национален отбор по футбол на хора с трансплантирани органи завоюва сребърните медали на Европейските игри за трансплантирани, които се провеждат от 21 до 27 юни в нидерландския Арнем.
Това е първото участие на страната ни във футболния турнир - и веднага донесе историческо второ място. На финала „трикольорите“ срещнаха Полша и изиграха равностойна, оспорвана среща, която завърши 0:0 в редовното време. При дузпите поляците бяха по-точни и взеха златото, оставяйки на България среброто.
Пътят до финала започна силно. В група с 12 отбора, разпределени в три четворки, България записа две победи - 2:1 над Германия и 2:0 над Ирландия - преди да отстъпи с 1:2 на домакините от Нидерландия. Шестте точки и головата разлика +2 наредиха състава ни като най-добрия втори отбор, който продължи към елиминациите заедно с тримата победители в групите.
Голмайстор на отбора в груповата фаза беше Асен Николов, който се разписа във всеки от трите мача - два пъти срещу Германия, по веднъж срещу Ирландия и Нидерландия. Срещу германците вторият му гол падна минути преди края и обърна резултата.
Полуфиналът срещу силната Португалия се превърна в най-драматичния двубой. Срещата завърши 2:2, като и двата гола за България вкара Димитър Василев - единият в последните секунди с далечен изстрел от центъра, който върна отбора в спора за титлата. При дузпите българите бяха безгрешни и спечелиха с 2:0 след точни изпълнения на Василев и Николов.
Турнирът е част от Европейските игри за трансплантирани, чиято кауза далеч надхвърля спорта - състезателите показват, че след трансплантация е възможен активен живот, и популяризират донорството. България участва в Арнем с най-многобройния си отбор досега.
