Казусът „Монако“ влиза в съда, Макларън и Ред Бул атакуват подиума на Гасли
Снимка: Gettyimages

Формула 1 навлиза в една от най-интригуващите си съдебни битки за сезона.
Отборите на Макларън и Ред Бул официално пренесоха спора от пистата в залата, след като задействаха процедура пред Международния апелативен съд на FIA (ICA) в Женева.
Причината е безпрецедентното решение на стюардите да отменят наказанията на Пиер Гасли (Алпин) и да му върнат третото място от Гран при на Монако.
До напрежението се стигна, след като по време на състезанието в Княжеството куп пилоти (сред които Оскар Пиастри, Джордж Ръсел, Луис Хамилтън и Пиер Гасли) бяха санкционирани за превишена скорост в питлейна.
Впоследствие обаче се оказа, че електрониката на FIA е дала дефект на входа на бокса и реални нарушения не е имало.
Големият проблем дойде от начина на изтърпяване на наказанията:
Повечето пилоти влязоха в бокса и изгубиха ценно време на пистата, за да излежат секундите си, което тотално провали състезателните им стратегии.
Гасли обаче получи своите общо 10 секунди след карирания флаг и на хартия се срина от 3-та на 7-ма позиция.
По време на уикенда в Испания от Алпин поискаха преразглеждане и стюардите решиха напълно да изчистят досието на французина, връщайки го на подиума.
Този ход автоматично прати Исак Хаджар (Ред Бул) на четвърто място и остави с празни ръце Макларън и Пиастри, които вече бяха платили цената за софтуерната грешка на пистата.
Макларън официално атакува ревизираното класиране, твърдейки, че решението създава опасен прецедент.
Според тях Гасли на практика е възнаграден за това, че не е изтърпял наказанието си по време на надпреварата, докато останалите отбори са пострадали, защото са спазили правилата.
Отборите в падока се притесняват, че това отваря вратичка за в бъдеще - пилотите да игнорират наложените санкции в реално време с мисълта, че техните инженери и адвокати ще оправят класирането по съдебен път дни след финала.
Грешката в Монако костваше скъпо и на Джордж Ръсел, чието състезание се превърна в кошмар и той приключи извън зоната на точките.
От Мерцедес също обмисляха официален протест към стюардите, но след разговори с ръководството на FIA и Formula 1 решиха да оттеглят молбата си. От Бракли прецениха, че няма как да върнат точките на Ръсел със задна дата, но получиха уверение, че федерацията ще промени изцяло софтуера си, за да не се повтарят подобни гафове.
Тъй като Макларън и Ред Бул решиха да стигнат докрай, казусът отива в независимия трибунал на FIA в Женева, съставен от 36 топ съдии.
Двата тима вече са внесли нужните такси и депозити в размер на 25 000 евро, както и писмените си мотиви.
По време на процеса през юли съдът ще изслуша експерти и свидетели, след което ще реши съдбата на подиума в Монако веднъж завинаги.
