Иранският селекционер атакува САЩ: Лишиха ни от права!

Снимка: Gettyimages

Иранският селекционер атакува САЩ: Лишиха ни от права!
Създадена27.06.2026 г.
Време за четене:3 мин. четене
КатегорияСветовно първенство по футбол 2026

Селекционерът на националния отбор на Иран Амир Галеной изригна в мощни и остри критики срещу властите в САЩ заради безпрецедентните и тежки ограничения за пътуване, наложени на неговия тим по време на груповата фаза.

Огромният скандал избухна веднага след драматичното равенство 1:1 срещу Египет в Сиатъл, което остави персийците на трето място в потока.

Заради рестрикциите, въведени лично от американския президент Доналд Тръмп, иранците бяха принудени да живеят на колела, пътувайки постоянно между Мексико и САЩ за всеки свой двубой, което е оказало пагубно влияние върху физическото им състояние.

Корените на скандала датират от март тази година, когато Доналд Тръмп обяви официално, че макар Иран да има право да участва на Мондиал 2026, не е уместно делегацията им да остава на американска земя между мачовете. Мотивът на Белия дом бе „грижа за тяхната собствена сигурност и безопасност“.

Това принуди Иран да базира официалния си лагер в мексиканския град Тихуана.

За двубоя в Сиатъл американските власти направиха минимално отстъпление, позволявайки на отбора да кацне едва два дни по-рано, което вбеси иранския щаб. Веднага след последния съдийски сигнал срещу Египет, Мехди Тареми и компания бяха качени обратно на самолета за Мексико.

„Страната домакин се отнесе изключително несправедливо с нас“, заяви бесният Галеной на пресконференцията. „Ако ни бяха позволили да пристигнем две седмици по-рано, за да се подготвим нормално, щяхме да бъдем в коренно различна форма – и физически, и психически. Те обаче умишлено ни лишиха от това изконно право.“

Иран бе на броени секунди от исторически триумф и автоматично класиране за 1/16-финалите, когато Шоджа Халилзаде прати топката в мрежата на Египет в добавеното време.

Последваха луди сцени на радост по трибуните, но намесата на ВАР отмени гола заради тънка засада, вкарвайки азиатците в чакане на математически чудеса от останалите групи.

„Преди си мислех, че сме просто напълно репресиран отбор от политическа гледна точка, но след тези три мача виждам, че имаме и брутален малшанс на терена“, сподели разочарованият наставник. „Официално призовавам ФИФА: не позволявайте на домакините да се отнасят по този репресивен начин с играчите и отборите на бъдещи световни финали! Това убива духа на футбола.“

В момента отборът на Иран е обратно в базата си в Мексико, където стиска палци за въртележката на третите отбори, надявайки се да продължи към елиминациите за първи път в историята си.

„Нашият тим дойде тук със свещена цел – да тренира и да играе добър футбол за хората. Ако даде Господ да продължим напред в следващата фаза, първото нещо, което ще направя, е да дам на момчетата един цял ден за пълноценно възстановяване. Може да отидем на плаж, за да се отпуснат психически от този огромен стрес“ завърши Амир Галеной.