Дъжд от медали в басейна: Българските плувци с историческо представяне на Игрите в Арнем
Снимка: https://www.facebook.com/bulgariateamtransplant

Плувният турнир на Европейските игри за трансплантирани и пациенти на диализа в Арнем (Нидерландия) се превърна в истински триумф за българския спорт и каузата за донорството.
Днешният 23 юни 2026 г. донесе нова лавина от медали за родните атлети, които демонстрираха изключителен дух, невероятни лични постижения и мъжество в басейна срещу свирепа международна конкуренция.
Емблематичният български боец Георги Пеев изигра епичен плувен турнир, записвайки феноменални резултати и затвърждавайки се като абсолютен хегемон на Стария континент.
В най-драматичната битка за деня - на 50 метра бруст, Пеев изригна и изпревари местния фаворит от Нидерландия с едва 3 стотни от секундата, финиширайки с време 43:95 сек.
Пълната равносметка за Георги Пеев от първенството:
Злато на 50 м бруст (време: 43:95)
Злато на 100 м бруст - уникално постижение: вече 10 поредни години Георги няма загуба в тази дисциплина на европейски форуми!
Сребро на 400 м свободен стил (време: 7:48:70)
Сребро на 100 м свободен стил (с подобрено лично рекордно време)
Бронз на 50 м свободен стил (време: 37:03) - първо бронзово отличие в кариерата му, след като досега имаше само златни и сребърни медали.
Истински фурор в Арнем направи и Елена Митова, която днес буквално превзе подиума, добавяйки нови три отличия към колекцията си и я закръгли на внушителните 5 медала:
Злато на 50 м свободен стил, където не остави шансове на конкуренцията.
Сребро на тежката дистанция от 400 м свободен стил с опустошително и силно време от 6:30:96 мин.
Сребро на 100 м съчетано плуване с резултат 1:42:72 мин.
В същия състезателен ден третият ни плувец - Владимир Катошев, направи страхотно и много мъжко бягане на 50 метра свободен стил, финиширайки с отличното време от 43:67 секунди в своята възрастова група.
Въпреки спортната еуфория и тежките медали на гърдите, българските герои побързаха да напомнят защо са в Нидерландия и отправиха силно послание към управляващите в София:
„Вчера и днес изживяхме най-вълнуващия плувен турнир на Европейско първенство за трансплантирани, на който сме участвали някога. Имаше много силна конкуренция, прекрасни хора, спечелихме нещо много повече от медали - нови приятели и още стотици хора, които подкрепят това, което правим.
Донорството е живот! Не са просто думи. Това е живот. Нашият, на семействата ни, на съотборниците ни, на техните семейства и на стотици хиляди по цял свят! Ние си вършим работата в басейна и на терена. Сега наред е властта в България да свърши нейната, за да има работещи програми и повече трансплантирани пациенти у дома!“
След плувния триумф, българската експедиция продължава участието си на Европейските игри, носеща със себе си гордост, вдъхновение и надежда за стотици българи, чакащи своя втори шанс за живот.
