Бургас отново се цели във волейболен елит: кандидатства за кръг от Лигата на нациите през 2027

Снимка: startphoto.bg

Бургас отново се цели във волейболен елит
Създадена23.06.2026 г.
Време за четене:2 мин. четене
КатегорияВолейбол

Бургас има шанс пак да се нареди сред домакините на едно от водещите волейболни спортни събития в света. Кметът Димитър Николов внесе докладна записка в Общинския съвет с предложение градът официално да се включи в надпреварата за домакинство на кръг от Волейболната лига на нациите при мъжете през 2027 година.

Документът сочи, че България отново ще приеме мачове от престижния турнир, но конкуренцията у нас е сериозна – освен Бургас, интерес за организацията вече са проявили София, Пловдив, Варна и Русе.

За да защити кандидатурата си, морският град трябва да осигури 420 000 евро с ДДС. Сумата ще покрие настаняването, транспорта, изхранването и цялостната организация.

При одобрение Бургас получава и статут на официален партньор за България – нещо, което гарантира присъствие в международното брандиране и в телевизионните излъчвания на турнира по света.

Градът има и прясна референция. През юни 2025 г. „Арена Бургас“ за първи път приюти мачове от турнира и привлече близо 30 000 зрители, а срещите на родния тим се играха при пълни трибуни.

Анализът след събитието показва и осезаемите икономически дивиденти: около 4 милиона евро преки приходи за местната икономика, над 18 000 нощувки в хотелите и телевизионна аудитория от близо 9 милиона зрители по света.

От администрацията допълват, че подобни форуми освен пари носят и реклама на Бургас пред стратегически пазари като Япония, Франция, Италия и Индонезия – с дългосрочен ефект върху туризма.