България победи Световния шампион след титаничен сблъсък

Снимка: Gettyimages

България победи Световния шампион след титаничен сблъсък
Създадена24.06.2026 г.
Време за четене:2 мин. четене
КатегорияВолейбол

Българският национален отбор по волейбол победи Италия с 3:2 гейма на старта на втората седмица от надпреварата Лига на нациите в Любляна.

Това е първи успех на България над този съперник от 2015 г. А през миналата година нашите волейболисти спечелиха сребърните медали на Световното първенство по волейбол във Филипините именно след загуба от Италия на финала.

В първия гейм играта на "скуадра адзура" тръгна по-добре и след няколко успешни блокади те успяха да грабнат ранен аванс от 3:7. Защитата на италианците също се справяше много добре, като преднината им набъбна до 14:20, а впоследствие геймът завърши 18:25 за Италия.

Във втория сет българските волейболисти показаха тотално различно лице. Още в началото на сета България поведе с 5:1. Италианците не намираха начин да се противопоставят на нашите атаки, а сервисите на българските състезатели не спираха да тормозят италианците. Частта завърши с 25:20 в полза на България.

Третата част беше изключително равностойна и оспорвана и вървеше точка за точка. При резултат 15:15 българските волейболисти направиха четири точки подред, но впоследствие Италия върна три точки, но България затвори гейма след 25:23.

Четвъртият сет също започна много равностойно. След 14:14 Италия стигна до няколко поредни точки и успя да изравни геймовете в срещата и да докара до тайбрек.

В тайбрека категорично България започна по-добре и поведе след три последователни точки, а впоследствие сложи край на спора след 15:9 и победа с 3:2 гейма.

Публиката в Любляна със сигурност е останала доволна след този петсетов трилър, пълен с емоции, между световните шампиони и вицешампиони.

Следващата среща за отбора, воден от Джанлоренцо Бленджини, е утре срещу отбора на домакините от Словения от 21:30.